Tízből kilenc kisfiú hasfájós, de manapság a lányok sem ússzák meg. Kb. száz anyukát ismerek közelebbről, nagyjából öt az, aki közülük elmondhatja, csak hallomásból ismeri a hasfájást. (Figyelem, hosszú poszt jön!)
Honnan tudom, hogy hasfájós?
Nagyjából 10 napos, 2 hetes korban kezdődik, hogy az addig viszonylag jól működő csecsemővel történik valami, és „elromlik”. A hasfájás sokféle lehet, és különböző módokon jelentkezik. A legjellemzőbb tünetek:
-
a baba fájdalmasan sír – egy idő után ezt már fel fogod ismerni, igen jellegzetes
-
lábait felhúzza a hasához, görcsös mozdulatokat tesz
-
folyamatosan pukizik, vagy erőlködik, nyög (esetleg nehezen kakil, pukizik)
-
nem tud aludni sem, vagy ha mégis, felébred a bélmozgásokra
-
szopizás (evés) közben tekereg, bántják a szelek
Mi okozza a hasfájást?
Többféle oka lehet a fájásnak, ezek:
-
a szoptatós anya olyan ételeket, italokat fogyaszt, melyek átjutnak a tejbe, és problémát okoznak a picinél
-
nem megfelelő a tápszer a kicsi számára
-
a baba túl sok levegőt nyel
-
lelki eredetű ok (kólika).
Mit tehetek a hasfájás ellen?
Először is fel kell ismerni, hogy valóban hasfájásról van-e szó, mert sokan félreértelmezik a baba sírását, hajlamosak hasfájásra hivatkozni. Ha biztos, hogy a hasfájásos mumussal van dolgunk, akkor keressük meg az okát, lásd feljebb!
Ha az anyatej vagy a tápszer okoz gondot
A védőnők, doktornők, rokonok és barátok előszeretettel hívják fel a szoptatós anyukák figyelmét arra, mit nem szabad enni. Ha végigböngésszük ezeket a tiltólistákat, azon kapjuk magunkat, innentől levegőn fogunk élni, de akkor mégis hogyan táplálkozzunk változatosan, hogy megfelelő legyen a tejtermelés? A kutya ott van elásva, hogy egyáltalán nem kell törölni az étrendből mindent! Igen is próbálkozni kell, mi az, ami nem okoz gondot, és azt bátran fogyaszthatjuk! [Persze, ha valakinek borzasztó hasfájós babája van (mint nekem), egy idő után leszokik a próbálkozásról a gyerek kontójára...] Vannak azonban olyan aranyszabályok, melyeket érdemes betartani, és ezzel jó eséllyel elkerülhető vagy csökkenthető a hasfájás:
-
A tejet, tejtermékeket az első 1-1,5 hónapban hagyjuk el, vagy fogyasztásukat csökkentsük minimálisra, és később is fokozatosan építsük vissza az étrendbe.
-
Azokat az ételeket és italokat, melyek nekünk is problémát okoznak (hasfájás,gyomorgés, puffadás) kerüljük,mert egyrészt nekünk sem kellemes, és több mint valószínű, hogy a babának is gondot okoz majd.
-
Az egészségtelen, nehezen emészthető „táplálékok” (direkt idézőjelben,mert ezek ritkán táplálnak) ideje nem most jön el, próbáljuk kiiktatni a szénsavas, cukros italokat, édességeket, nehéz, zsíros, túl fűszeres ételeket – akármennyire is kívánjuk most a szénhidrátot, ne így jussunk hozzá! A túl savas gyümölcsökből ne fogyasszunk sokat!
-
A gombás ételeket felejtsük el néhány hónapra, mert a gomba nagyon nehezen emészthető.
-
A szoptatós teák összetétele (ánizs, édeskömény) is okozhat hasfájást babáknál, ebben az esetben válasszunk más tejserkentő módszert.
Ezen szabályok betartásával még mindig nagyon sokféle ételből válogathatunk, és ha továbbra is tartunk például a rettegett K és B betűsöktől, akkor ezekből együnk keveset, pl. zöldségköret kevés karfiollal vagy brokkolival. Fontos, hogy ne krumplifőzeléken, vajas kenyéren és rizs+csirkemell kombináción tengődjünk hetekig, hónapokig! :)
Sok esetben a tápszer a ludas, mert bár olyan korban élünk, hogy a tápszerek már igen jó összetételűek, mégis más és más jó minden babának. Könnyen lehet, hogy HA vagy AR tápszer kellene a babának. A tápszerekkel kísérletezni nem könnyű, hiszen anyagilag is megterhelő, és persze mielőbb a legjobbat akarjuk a babánknak: hogy jól lakjon, ne fájjon a hasa, ne bukjon és kakilni is tudjon. Ráadásul az sem mindegy,milyen ízű a tápszer, mert nem mindegyik ízlik a babáknak (vannak kifejezetten tejszínes, édes, és nagyon borzasztó ízűek is). Ha felmerül a gyanú, hogy a tápi miatt hasfájós a babánk, egyből beszéljünk a gyerekorvossal, ne várjunk még 1-2 napot. A doktornők, védőnők sok éves tapasztalattal általában hamar kiszűrik, mi lehet a gond az aktuális tápszerrel. Ha az orvos másképp nem rendeli, a tápszeres babáknak plusz folyadékpótlásra (vízre) is szükségük van, ennek hiánya is okozhat emésztési gondokat.
Ha a levegő van útban
Ez a legáltalánosabb probléma, de erre van a legtöbb gyógyír!
-
Ne vesztegessük a perceket! Ha a baba éhes és sír, rengeteg levegőt nyel, ami később hasfájást okoz neki. Igyekezzünk minél gyorsabban mellre tenni/tápszert adni neki, ezzel csökkentve a sírásos percek (és levegőnyelés) idejét. Ez nem mindig könnyű, kiindulva a saját fiamból, aki 5, azaz öt másodpercet tudott várni általában....
-
Szopizás, etetés közben többször tartsunk rövid pihenőt, amikor megbüfizetjük! Ha több, kisebb részletben büfizhet, valószínűleg több levegő jön ki (és máris kevesebb kerül a belekbe)! Ha befejezte az evést a pici, szánjunk időt a büfizésre (min. 10 perc), sétálgassunk vele, simogassuk a hátát! Ha evés közben elalszik, akkor nem szükséges a büfi miatt felkelteni, ha zavarja őt, úgy is felébred rövid időn belül. Főleg este, éjszaka jellemző ez, ilyenkor ők is készülnek egy nagyobb pihenésre, általában lassabban esznek, nem mindig van szükség büfiztetésre.
-
Gondosan ügyeljünk rá, milyen cumisüvegből kapja a tápszert (esetleg tejet, vizet)! Sajnos, ez is a kísérletezés ideje, minden babánál más válik be! Ha túl sok levegőt nyel a kicsi, akkor a cumisüveg is hibás lehet! Válasszunk megfelelő lyukú etetőcumit, kifejezetten hasfájós babáknak ajánlott cumisüveget, anti colic szelepet stb.!
-
Sokat segíthet a pocakmasszázs! Ilyenkor baba lábait a pocakhoz, mellkashoz nyomjuk gyengéden, lábaival kifelé körzünk, biciklizünk vele! Ettől a mozdulatsortól általában beindulnak a pukik! Érdemes minden pelenkázásnál csinálni, vagy bármikor, amikor nyugalmi állapotban van a babánk! Vannak ennél összetettebb hasmasszázsok is, mint például ez:
Lelki eredetű hasfájás
Régen kólikának hívták, ma már ez a fogalom egyenlő lett a hasfájással. Ez a fajta hasfájás a baba idegrendszerével, ösztöneivel magyarázható. Általában ugyanabban az időpontban jelentkezik, főleg az esti órákban, éjjel. Ilyenkorra már hazaért a család többi tagja (az apa), valamivel kevesebb figyelem jut a babára, több inger éri (tévé, zene, beszélgetés, nagyobb testvérek), ráadásul a fejletlen idegrendszere is elfárad. Mintegy figyelemfelhívás ez a hasfájás, ami arra kéri az anyát, apát, hogy vele foglalkozzon. Onnan felismerhető, hogy mint számos más gond és fájdalom, ez is elmúlik, ha a babát felvesszük, ringatjuk, énekelünk neki. Ezt a fájást a legkönnyebb orvosolni, de hosszútávon ez a legfárasztóbb. Törődjünk bele, ez egy ilyen időszak, kérjük az apa, nagyszülők segítségét, ha nagyon elfáradtunk, használjunk kendőt, és fogadjuk el, hogy ez a kis élet teljesen ránk van utalva, nem azért sír, mert hisztizik, hanem, mert ez az egyetlen közlési módja.
Életmentők tippek hasfájós babákhoz
-
A hasfájós csodaszerek: Infacol, Espumisan, Colief, BioGaia, Gripe Water, Laevolac stb. Ha vannak hasfájós babás ismerőseid, biztos lehetsz benne, hogy mindenki mást ajánl, másra esküszik! Ez így is van jól, minden babánál más válik be, van akinél egyik sem! Aranyárban mérik ezeket, mégis érdemes kipróbálni, mert ha megvan az igazi, nagy segítség lehet!
Fontos tudnivalók:
* A BioGaia + D-vitaminnal a napi D-vitamint is letudod! Nálunk egyébként ez vált be! :)
* A magyar patikákban kapható gripe watert nem szabad 3 hós kor alatt adni (hiába írja ezt a magyarra fordított tájékoztató)! Az „igazi” gripe water a Woodwards márkájú, ez 1 hónapos kortól használható, interneten beszerezhető!
* A papaverines gyógyszeres csepp vényköteles, de a legtöbb orvos nem, vagy nem szívesen írja ki, csak nagyon indokolt esetben szokták ezt kapni a babák!
-
Ne nézzük az órát, hogy mikor kellene ennie! Szoptassuk meg, amikor csak lehet! A szoptatás nem is feltétlen az evésről, sokkal inkább a nyugtatásról szól ilyenkor.
-
Hordozzunk! A születésüktől hordozott babáknál könnyen megelőzhető vagy csökkenthető a hasfájás! (Sajnos én is túl későn kezdtem a hordozást (6 hetesen), de a kistesónál már tudni fogom, hogy ez az egyik legfontosabb!) Nagyon lényeges, hogy hordozásra nem alkalmas a kenguru, illetve ilyen kicsi korban a mei tai, csatos hordozó sem! Válasszunk rugalmas vagy szövött kendőt (ez utóbbi sokáig tesz jó szolgálatot)! A jól megkötött kendőben a baba megnyugszik, számára ez a hordozás a pocakbeli létet idézi fel, kellemes élmény, nagyon szeretik! A kendő nálunk életet mentett, nem csak a hasfájós időszakban - de erről később még lesz bejegyezés.
- A meleg jót tesz a kicsik hasának! Tegyünk a pocira felmelegített textilpelust, meggymag- vagy cseresznyemag párnát, zacskós zselés "borogatást"!
-
Bevethetünk természetes "csodaszereket", ilyenek a babateák (Babamosoly, Mecsek baby stb.). Némelyik összetevőjük fokozhatja a hasfájást, így van, hogy többet árt,mint használ! A kamillatea gyors segítség, sok babánál beválik, de hosszútávon nem alkalmazható, mivel tönkreteszi a bélbolyhokat, csak 1 - 2 esetben használjuk! (Anyatejes babáknál óvatosan próbálkozzunk teákkal, és lehetőség szerint ne cumisüvegből itassuk őket a cumizavar miatt.)
-
Végszükség esetén, és tényleg csak a legutolsó esetben könnyíthet a babán a szélcső/hőmérőzés. A baba könnyen „rászokik”, hozzászokik, hogy van segítsége ehhez a művelethez, ezért nem érdemes állandósítani. Nagyon óvatosan végezzük a hőmérőzést, hogy semmiképpen ne okozzunk fájdalmat a babánknak!
-
SOHA ne adjunk cukros vizet, cukros teát a babának, csak azért, mert az hat! Sokszor valóban hatásos, hiszen hashajtó, de attól, hogy egy gondot megold, három másikat okoz... Rengeteg módszer van a hasfájás átmeneti/hosszútávú kezelésre, így semmi nem indokolja, hogy cukrot adjunk kisbabánknak.
Némi jó hír végezetül
Ahogyan semmi, így a hasfájás sem tart örökké. Vannak babák, akiknél néhány hét az egész, a nagy többség pedig három hónapos korára kinövi (azaz "megérik" az emésztőrendszerük, és már nem okoz gondot). A legtöbb szülőnek sikerül megtalálni a hasfájás okát, és orvosolni, vagy legalább enyhíteni azt! És a legfontosabb, hogy minden esetben bevethető a szeretgetés, ringatás, ami szinte minden bajon átsegíti a babát.
ÉS SZERINTED?